2022. január 23., vasárnap

A KIRAKAT-RENDEZŐ VERSENY

A KIRAKAT-RENDEZŐ VERSENY


Prológus: miközben e bejegyzést írom, a YouTube segítségével Rossini: A tolvaj szarka című operájának nyitányát hallgatom...



Vagy 30 évvel ezelőtt unokatestvérem, Zsóka férje, Miklós kirakatrendező-versenyre nevezett be. Nékem elég unalmasnak tűntek az akkori ARANYPÓK-kirakatok, így javasoltam neki egy - szerintem elég hatásos - tervet: legyen az üvegfal mögött középütt egy bokor, arra legyenek felaggatva az aktuális termékek (melltartók, zoknik, harisnyák), a bokor mellé lehetne szétdobálni a nadrágokat, szoknyákat (elnézést, hölgyeim, a helyes sorrend: szoknyákat, nadrágokat) - de Miklósnak ez a szokatlan terv nem nyerte el a tetszését (na de a reklámban nem éppen a szokatlanság a fontos tényező?!).
Minap jártam a Kossuth Lajos utcában... Láttam az ottani ARANYPÓK-kirakatot... 2-3 naponta látom, amikor a falkának megyek az ALDI felé, húsvadászatra... A kirakat minden héten ugyanaz... És kérem, az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag semmit sem változott!!! Tulajdonképpen bátran lehetne otthagyni az 1970-es évek már anno elkészített kirakatát, fölösleges a sok bíbelődés a damillal, bugyikkal, úgysem fog szemernyit sem változni az összkép!

Rossini A TOLVAJ SZARKA nyitánya amúgy messze szórakoztatóbb, mint az általam elérhető televízió-csatornák "műsora", ahol a legunalmasabbak, "sorolom": 1) Nógrádi György 2) Borbás Marcsi 3) Szente Vajk - ha a Duna TV-n az egyik folyik, gyorsan átváltok a Duna World-re, de jobbadán ott is épp ugyanaz a személy viszi a prímet. Rossz őket nézni, akkor már legyen inkább Rossini! A "szarkás" művét először a Miklóstól kapott bakelitlemezről hallottam, nagy köszönet neki azért az (Sári, ha ezt a Néked ide rejtett bejegyzést olvasod, küldj röpke üzenetet a facebook-on, szerény személyemet a vezeték+keresztnevem beírásával jó eséllyel megleled, és akkor jelentkezhetsz...) ajándékért!



2022. január 13., csütörtök

Egyik kopó, másik (vér)eb


Ez, mondhatni, az "ÚJSZÖVETSÉG" képe



Ez, pedig, mondhatni, az "ÓSZÖVETSÉG" képe

Ez pedig egy KORÁBBI BEJEGYZÉSEM e témában:
http://flora-es-fauna.blogspot.com/2014/02/beagle.html


2022. január 3., hétfő

"Kérlek, becsináltam!"

Úgy kezdődött, hogy a Kálvin tér egyik padján találtam egy szép TISZTA szőnyeget... vagy kendőt... franc-se-tudja, mindenesetre van vagy 2 négyzetméteres, és nem tudom azt se, milyen anyagból készült, azt biztos, hogy se nem bársony, se nem damaszt, és nem is ÁGYTERÍTÓ, szóval egyből arra gondoltam, egy kísérletbe kezdek. A FŐCÉL már a két falkatárs, Flóra és Faina találkozásakor megszületett bennem, de akkor még azt terveztem, hogy két "böszmenagy" fotelhez szoktatom őket, hogy AZOK legyenek az alvóhelyük - aztán majd FOKOZATOSAN EGYMÁSHOZ KÖZELÍTVE egyszercsak azon kapják magukat, hogy egymás mellett aludtak!...


Visszatérve a BIZONYOSAN textilnemű anyaghoz és két falkatársamhoz, amint beléptem a lakásba, ezt LETERÍTETTEM a padlóra - ők meg MINDENNEMŰ KÉRÉS NÉLKÜL egymás mellett terültek el rajta! Ahogy elnéztem, őket, komolyan, szinte BECSINÁLTAM! És ha valakit ez a kifejezés megbotránkoztatna, ajánlom szíves figyelmébe Örkény István híres  MACSKAJÁTÉK című, immár klasszikus színművének slusszpoénját, amelyet Orbánné nővére, Giza mond...

A Kálvin térről 3 percre gyalog, a Szabó Ervin Könyvtár előtt pedig egy - hogy is jelezzem, hát - hajléktalan, amikor látta, hogy ott ÚJFENT golyóstollal jegyzetelek, ezt találta mondani: "DE SZÉPEN ÍRSZ!" - az élet apró örömei! 

Faina - Az ott egy macska? Talán inkább egy fekete párduc???


A "hírhedt" KUTYA-MACSKA-BARÁTSÁG" egyik bizarr példája, hogy míg Faina, berni kopótársunk épp egy FEKETE macskára figyelt fel, az az AKTUÁLIS hírek szerint akár még egy fekete párduc is lehetett /VOLNA/ - speciel ez persze egy NAGY baromság, ám BULVÁRHÍRNEK megteszi!

https://www.youtube.com/watch?v=F4JZSjVzYqg


2022. január 2., vasárnap

Csíkos szöcskeegér-rajzom egy kiadvány címlapján




www.termeszetvedelem.hu/_user/downloads/fajmegorzesi%20tervek/cs%EDkoseg%E9r.pdf

Ma a National Geographic anyagai között az egykoron megjelent cikkemet kerestem a hótücsökről, amelyet akkor írtam, amikor még e jeles magazin tudományos tanácsadó testületének tagja lehettem (már amíg ilyen létezett...). Na ezt az anyagomat nem leltem a google segítségével, ellenben kiadott a kereső egy érdekességet: a csíkos szöcskeegér fajmegőrzési tervét, a kiadvány borítóján a saját festményemmel - és azzal a fajnévvel, amelyet a 22 éves koromban megírt "A magyarországi vadon élő emlősállatok határozója" című könyvemmel bevezettem a magyar zoológiai szaknyelvbe! 
Ezt a fajt korábban hol "csíkosegér", hol "háromívű csíkosegér" néven szerepeltették, pedig ezek a nevek tévesek, hiszen valójában nem egér, generikus névnek pedig a "csíkosegér" nem alkalmas, lévén a Sicista nemzetség tagjainak többsége nem csíkos! (Zárójelben jegyzem meg, hogy a "csíkosegér" karaktersort még a google is hibásan írtnak jelzi piros hullámos vonallal!)




A Sicista-fajok összefoglaló néven tehát már az állami természetvédelemben is az általam adott "szöcskeegér" néven futnak - pontosabban szökdécselnek... :)
Utóirat: ezt a festményemet Kalotás Zsolt felkérésére készítettem a hazai védett emlősöket bemutató plakáthoz - ma már nem tartom különösebben vállalható művemnek, de azért kicsit örülök, hogy a minisztériumi illetékesek méltónak tartozzák borítóképnek.